لباس زیر

8 قانون لباس زیر برای داشتن واژنی سالم

آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که آیا همیشه در مورد پوشیدن لباس زیر زنانه اشتباه می‌کنم؟ ممکن است این بخشی جدایی ناپذیر از روال زندگی ما باشد، اما این چیزی نیست که افراد معمولی درمورد آن اطلاعات زیادی داشته باشند. مثلا، آیا می‌دانستید که پارچه‌های خاصی وجود دارند که برای سلامت شما مفیدتر هستند یا گاهی اوقات نپوشیدن شورت زنانه بهتر است و یا به نوعی تاریخ انقضاء برای لباس زیر زنانه وجود دارد؟

این قوانین ناگفته لباس زیر زنانه می‌توانند بر سلامت واژن شما و بسته به استایل، حتی می‌توانند بر روحیه شما تاثیر بگذارند. بنابراین ما تحقیقات زیادی انجام دادیم، چندین مطالعه بهداشتی درمورد لباس زیر زنانه انجام دادیم و با یک متخصص زنان و زایمان صحبت کردیم تا 8 قانون لباس زیر برای داشتن واژنی سالم را جمع آوری کنیم.

1. برای داشتن واژنی سالم پارچه‌های طبیعی به ویژه پنبه را انتخاب کنید

ممکن است قبلا این را شنیده باشید، اما با وجود تمام سبک‌های زیبا در انواع پارچه‌های لباس زیر، دوباره باید گفت: پنبه بهترین پارچه برای لباس زیر زنانه است. ناحیه تناسلی زنان بسیار ظریف و حساس است و ساده‌ترین و ملایم‌ترین پارچه برای پوست این قسمت از بدن پنبه است. پنبه دارای قابلیت تنفس و جذب است که می‌تواند به جلوگیری از عفونت قارچی جلوگیری کند. از آنجایی که داشتن ترشحات واژن امری طبیعی است، شما می‌خواهید لباس زیرتان به آرامی رطوبت اضافی را جذب کند.

مواد مصنوعی مانند نایلون و اسپندکس به ناحیه تناسلی اجازه تنفس نمی‌دهند. در عوض، گرما و رطوبت را در این ناحیه به دام می‌اندازند و بستر مناسبی برای رشد عفونت‌های قارچی و عدم داشتن واژنی سالم، ایجاد می‌کنند.

2.  سعی کنید برای داشتن واژنی سالم لباس زیر خود را هر روز عوض کنید.

به نظر می‌رسد که ما معمولا یک لباس زیر در روز می‌پوشیم و سپس آن را در لباسشویی قرار می‌دهیم تا شسته شود. ممکن است که این کار همیشه لازم نباشد. از طرفی دیگر نباید به یک لباس زیر در روز محدود شوید. برخی از پزشکان می‌گویند که اگر ترشح یا تعرق زیادی وجود نداشته باشد، می‌توانید دو روز متوالی از یک لباس زیر استفاده کنید. اما اگر به دلیل تجمع ترشحات واژن احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید بیش از یک بار در روز لباس زیر خود را تعویض کنید.

پس از پوشیدن آن‌ها را در سبد رخت چرک‌ها بیندازید . برخلاف شلوار جین، لباس‌ زیر زنانه به هیچ ‌عنوان نباید برای صرفه جویی در شسته شدن دوبار متوالی پوشیده شود.

3. شب‌ها لباس زیر نپوشید

بحث‌های زیادی درمورد اینکه آیا رفتن به رختخواب بدون لباس زیر زنانه برای شما بهتر است یا خیر وجود دارد. برای کسانی که واژن سالمی دارند هر دو گزینه خوب است. اما کسانی که با عفونت‌های قارچی سر و کار دارند، رفتن بدون شورت به رختخواب می‌تواند تفاوت ایجاد کند. عدم وجود مانع پارچه‌ای باعث می‌شود که این منطقه نفس بکشد و از تجمع رطوبت یا ایجاد محیطی برای ساخت باکتری‌ها جلوگیری کند. ناحیه تناسلی باید درست مانند هر منطقه دیگری از بدن در معرض هوا قرار بگیرد.

اگر واقعا احساس برهنه بودن را دوست ندارید، پوشیدن لباس زیر گشاد گزینه خوبی است. فقط به یاد داشته باشید اگر بدون لباس زیر اما با شلوار به رختخواب می‌روید، آن‌ها نیز باید به طور مکرر شسته شوند. اساسا یک شب خوابیدن بدون لباس زیر مانع داشتن واژنی سالم نمی‌شود.

4. برای ورزش کردن، لباس‌های زیر مناسب و ضد رطوبت بهرین گزینه هستند

نپوشیدن لباس زیر زنانه در هنگام ورزش نیز یک ترجیح شخصی است. اگر شورت‌های ورزشی می‌پوشید که قسمت ضد رطوبت در آن‌ها تعبیه شده ‌است، می‌توانید از پوشیدن لباس زیر زنانه صرف نظر کنید. پوشیدن شورت در زیر لباس ورزشی ممکن است راحت‌تر و یک راه سالم‌تر برای تعریق باشد. به‌ طور معمول، لباس‌های ورزشی از جنس یک پلی استر با تکنولوژی بالا تشکیل می‌شوند که نرم و سبک است. مهم‌ترین نکته این است که اگر می‌خواهید در زیر لباس ورزشی شورت بپوشید، اطمینان حاصل کنید که متناسب است و باعث ایجاد ساییدگی نمی‌شود تا داشتن واژنی سالم را از دست ندهید.

برای مطالعه مقاله “11 نکته برای خرید سوتین مناسب” کلیک کنید.

5. شورت‌های بندی واقعا برای سلامت واژن شما مضر نیستند

همیشه فرض بر این بوده است که شورت‌های بندی نمی‌توانند برای سلامت ناحیه تناسلی مفید باشند. با این حال، مطالعات شواهدی مبنی بر اینکه این شورت‌ها باعث ایجاد عفونت قارچی (YV)، واژینوز باکتریایی (BV) یا عفونت دستگاه ادراری (UTIs) که سه مورد از مشکلات اصلی زنان هستند، می‌شوند، نشان نداده است.

  • مطالعه‌ای در سال 2015 مستقیما لباس‌های زیر زنانه نخی را بررسی کرده و دریافتند که محیط پوست ناحیه تناسلی به دلیل جنس لباس زیر اصلا تغییری نکرده‌است. شورت زنانه هیچ تاثیری بر pH، میکروکلیمای پوست یا میکروفلور هوازی نداشت.
  • مطالعه‌ای که اخیرا به ارتباط شورت‌های بندی با عفونت دستگاه ادراری، عفونت قارچی و واژینوز باکتریایی پرداخته و همچنان شواهی مبنی بر این فرض که شورت‌های بندی می‌توانند این مشکلات را ایجاد کنند، نیافتند.

در عوض آن‌ها به این نتیجه رسیدند که رفتارهای جنسی و اشتباهات بهداشتی باعث بروز این بیماری‌ها می‌شوند.

از دوش‌های واژنال اجتناب کنید. بر طبق یک مطالعه، دوش واژینال ارتباط مستقیمی با  BV  دارد. حمام روزانه اندکی احتمال BV را افزایش می‌دهد. BV هیچگونه ارتباطی با لباس زیر زنانه، پر یا تامپون نداشت. بنابراین در جهت داشتن واژنی سالم از پوشیدن شورت‌های بندی واهمه نداشته باشید.

6. لباس زیر زنانه خود را با صابون‌های ضد حساسیت بشویید

همه انواع لباس‌های زیر باید با ملایمت‌تر از بقیه لباس‌هایتان شسته شوند. این به این دلیل نیست که آن‌ها جزو لباس‌های «delicate» (تنظیمات شستشوی ماشین لباسشویی) شما هستند. بیشتر به دلیل این است که این لباس‌ها برای مدت طولانی در تماس‌ با ناحیه حساس بدن شما قرار می‌گیرند. استفاده از صابون‌های ملایم و ضد حساسیت برای شستن این لباس‌ها توصیه می‌شود. زیرا صابون‌های نامناسب و مواد شیمیایی در تماس با ناحیه تناسلی منجر به ایجاد خارش، تحریک و واکنش‌های آلرژیک می‌شود. پس برای داشتن واژنی سالم همیشه از مواد شوینده مرغوب استفاده کنید.

بهترین روش شستن لباس زیر زنانه برای داشتن واژنی سالم

  • پس از شست و شوی لباس‌های زیر، آن‌ها را به مدت 30 دقیقه روی حرارت ملایم خشک کنید.
  • در صورت وجود افراد بیمار، لباس‌های زیر خود را جدا از لباس‌های افراد دیگر بشویید.
  • اگر BV دارید، در هنگام شستشو لباس‌های آلوده را با لباس‌های زیر تمیز یا شلوارهای خود مخلوط نکنید.
  • لباس‌های زیر را جدا از لباس‌هایی که به سایر مایعات بدن آلوده شده‌اند بشویید.

نکته: نگران آلوده بودن ماشین لباسشویی هستید؟ قبل از شستشوی لباس‌های زیر زنانه، دستگاه را با آب گرم و سفید کننده تمیز کنید (حدود1/2 فنجان سفید کننده در محل شستسو بریزید، ماشین لباسشویی را روی full wash و سپس تخلیه کامل تنظیم کنید) تا دستگاه را ضدعفونی کنید.

7. هرسال لباس‌های زیر زنانه خود را تعویض کنید

ممکن است کمی بیش از حد به نظر برسد، به خصوص برای لباس‌هایی که به طور منظم شسته می‌شوند. اما به گفته موسسه Good Housekeeping، حتی لباس زیر زنانه تمیز می‌تواند حاوی 10000 باکتری زنده باشد. این امر به دلیل این است که در آب ماشین لباسشویی باکتری وجود دارد، حدود یک میلیون باکتری زنده تنها در 2 قاشق غذاخوری آب استفاده شده!

علاوه بر باکتری، این احتمال وجود دارد که لباس زیر شما حاوی مدفوع باشد. به گفته دکتر گربا، در هر لباس زیر زنانه به طور متوسط حدود یک دهم گرم مدفوع وجود دارد.

بنابراین اگر به طور مکرر BV یا سایر علائم را تجربه می‌کنید، کارشناسان می‌گویند ممکن است لازم باشد هرسال لباس زیر زنانه خود را تعویض کنید تا از داشتن واژنی سالم بهره مند شوید.

8. مدل لباس زیر زنانه می‌تواند بر روحیه شما تاثیرگذار است

حتی اگر از دید مخفی باشند (در بیشتر موارد)، لباس‌ زیر زنانه در واقع می‌تواند نقش مهمی در احساس شما ایجاد کنند. در یک نظر سنجی سراسری ایلات متحده توسط 20 درصد از زنان تایید شد که خلق و خوی آن‌ها تحت تاثیر لباس زیر زنانه نامناسب یا غیر جذاب قرار دارد. آن‌ها همچنین دریافتند که تقریبا نیمی از زنان شرکت کننده در نظر سنجی (47 رصد) هنگام پوشیدن یک لباس زیر خاص احساس جذاب‌ بودن یا اعتماد به نفس بیشتری داشتند.

قدرت صمیمی‌ترین لباس خود را دست کم نگیرید یا فکر نکنید که فقط به این دلیل که کسی آن را نمی‌بیند، لازم نیست عالی به نظر برسد. اگر کمی احساس ناراحتی می‌کنید، به سراغ جذاب‌ترین شورت خود بروید و آن را بپوشید. همانند یک ژست قدرتی، این کار می‌تواند اعتماد به نفس شما را به خوبی تقویت کند.

سلامتی ناحیه تناسلی، با نظافت و رعایت نکاتی همراه است که استفاده از لباس زیر زنانه مناسب اولین شرط آن است. در این مقاله به 8 قانون لباس زیر برای داشتن واژنی سالم پرداختیم. شما می‌توانید در سایت نوین ساکس انواع لباس‌های زیر زنانه، انواع شورت‌های زنانه، سوتین زنانه، جوراب‌های فانتزی و… درجه یک و با کیفیت را با خیال راحت خریداری کنید. از اینکه تا پایان این مطلب با ما همراه بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.