لباس زیر

11 نکته برای خرید سوتین مناسب

برای بسیاری از افراد، خرید سوتین مناسب کاری دشوار است. بساری از خانم‌ها سوتین‌های ناراحت کننده‌ای می‌پوشند که در پوستشان فرو می‌رود، از روی شانه‌هایشان می‌لغزد و موقعیت‌های ناخوشایندی را ایجاد می‌کند. اگر ندانید چگونه سوتین مناسب با سایز خود را پیدا کنید، نمی‌توانید بهترین سوتین را برای خود بخرید. در ادامه این مقاله به 11 نکته که هر فردی که سوتین می‌پوشد باید بداند، می‌پردازیم.

نقش مهم بندها در خرید سوتین مناسب

کاپ‌ها سینه‌ها را در جای خود نگه می‌دارند؛ اما بند سوتین مسئول 90 درصد نگه داشتن سینه‌ها است. بنابراین اگرچه ممکن است بندها برای بالا نگه داشتن سینه‌ها باشند، اما در حقیقت کاربرد آن‌ها کمک به هم سطح نگه‌داشتن کاپ‌ها با بدن و شکل دادن به سینه‌ها است. در هنگام خرید سوتین به این نکته دقت کنید که وقتی بند و کاپ‌ها را امتحان می‌کنید، باید بتوانید بندها را جدا کنید و چند قدم بردارید، اگر سوتین در جای خود باقی بماند این سوتین برای شما مناسب است.

سوتین مناسب

باید سایز خود و سایز خواهر را بدانید

درست مانند سایر چیزهایی که خریدشان دشوار است، مانند شلوار جین، تنوع زیادی در نحوه تناسب سوتین‌های هم اندازه از برندی به برند دیگر یا حتی از مدلی به مدل دیگر وجود دارد. به همین دلیل است که کارشناسان می‌گویند برای خرید سوتین خانم‌ها باید هم سایز سوتین خود و هم سایز خواهر خود را بدانند. (سایز خواهر: هر سایز سوتین یک سایز خواهر هم دارد. به این معنی که اگرچه به لحاظ عددی باهم متفاوت هستند، اما اندازه یکسانی دارند). در واقع اگرچه سایز کاپ یا عدد مربوط به بند دور سینه در این سوتین‌ها باهم تفاوت دارد، اما اندازه کلی این سوتین‌ها یکسان است.

سایز خواهر زمانی به کار می‌آید که می‌خواهید سوتینی را انتخاب کنید که دور سینه یا کاپ آن یک سایز بزرگ‌تر یا کوچک‌تر است. با توجه به اینکه کاپ سوتین با سایز بند دور سینه آن تغییر می‌کند. سایز خواهر به شما کمک می‌کند که بهترین اندازه سوتین را انتخاب کنید. دانستن سایز خواهر برای انطباق با تفاوت اندازه بین برندهای مختلف مفید است.

معادله‌ای برای تعیین اندازه کاپ و بند وجود دارد

اندازه سوتین شما ترکیبی از نسبت اندازه کاپ و اندازه بند سوتین است. خرید سوتین حرفه‌ای برای هر خانم ایده خوبی است. ممکن است اگر با یک متخصص لباس زیر صحبت کنید متوجه شوید که در تمام این مدت از سایز سوتین اشتباه استفاده می‌کردید. شما می‌توانید سایز خود را در خانه با استفاده از یک نوار اندازه‌گیری کنید. برای اندازه‌گیری در خانه، به دو اندازه نیاز دارید. دور کمر خود به صورتی که نوار در زیر سینه‌های شما قرار بگیرد، برای اندازه بند و دور کمر به صورتی که نوار در نوک سینه‌های شما قرار بگیرد، برای اندازه کاپ.

به عنوان مثال اگر اندازه سینه شما 35 اینچ و اندازه زیر سینه شما 32 اینچ باشد، باید 32 را منهای 35 کنید. در این مثال عدد به دست آمده 3 است که با حرف C مطابقت دارد. (در سایزبندی سوتین انگلیسی اندازه کاپ سوتین را با حروف (AA-M) و اندازه بند را با شماره (44-28) نشان می‌دهند). لازم به ذکر است در ایران سایز‌ها به سانتی‌متر محاسبه می‌شوند و سایز از 60-110 هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اندازه‌گیری سایز سوتین به مقاله … مراجعه کنید.

اگر اندازه سینه‌های شما باهم متفاوت بود، چه باید کرد؟

داشتن یک سینه بزرگتر از دیگری امری کاملا طبیعی و معمول است. اگر این تفاوت به اندازه‌ای مشهود و قابل توجه است که خرید سوتین را حتی پیچیده‌تر از آنچه هست تبدیل می‌کند. در این مواقع پیشنهاد می‌کنیم که سایز سینه بزرگ‌تر را در نظر بگیرید. اگر بخواهید، می‌توانید با اضافه کردن یک پد سوتین به سینه کوچک‌تر یا خرید سوتین با پدهای قابل جابجایی و بیرون آوردن آن‌ها از سمت سینه بزرگ‌تر، ظاهری یک دست ایجاد کنید.

سایز سوتین

آیا بند سوتین در شانه‌های شما فرو می‌رود؟

اگر سینه‌های شما از اطراف لبه‌های کاپ‌ها بیرون می‌زند، وزن زیادی به بندها وارد می‌کند. ممکن است در این صورت بخواهید با محکم کشیدن بندها آن‌ها را جمع کنید که در این صورت شانه‌های شما را اذیت خواهند کرد. در این مواقع در هنگام خرید سوتین مواردی با کاپ بزرگتر را انتخاب کنید.

آیا بندها خیلی شل هستند؟

اگر بندها خیلی شل باشند، ممکن است از شانه‌های شما بیفتد و سینه‌های شما را به درستی کار خود را انجام ندهد. در این صورت در آینه یه پشت خود نگاه کنید، اگر بندها به قدری کشیده شده‌اند که سوتین شما را به سمت بالا می‌کشند، احتمالا این سوتین برای شما بزرگ است و یا بندها آنقدر کشیده شده‌اند که حالت کشسان خود را از دست داده‌اند.

اگر بندها از روی شانه‌های شما لیز می‌خورند

نکته دیگر در هنگام خرید سوتین این است که آیا قسمت مرکزی سوتین بین کاپ‌ها دقیقا وسط سینه شما قرار می‌گیرند یا خیر. این قسمت باید دقیقا در وسط سینه شما قرار بگیرد. بدیهی است اگر کاپ‌ها به دلیل اینکه سینه‌های شما آن‌ها را کاملا پر نمی‌کنند از هم فاصله دارند، باید از سوتین‌هایی با کاپ کوچکتر استفاده کنید.

بند سوتین

بندها باید محکم باشند؛ نه خیلی خفه کننده یا خیلی شل

هنگام خرید سوتین، اندازه بند باید به گونه‌ای باشد که بتوانید انگشت خود را بین کمر و بند قرار دهید. اگر بند دور کمر به سینه‌های شما فشار وارد کرد یا در بافت سینه فرو رفت، این بند برای شما کوچک است. اما وقتی صحبت از اندازه مناسب به میان می‌آید، به معنای شل بودن سوتین نیست. اکثر افراد فکر می‌کنند خرید سوتین گشادتر به معنای راحتی بیشتر است (مانند شلوار یا گرمکن). اما این ترفند برای خرید سوتین مناسب نیست.

به یاد داشته باشید که بیشترین وظیفه نگه داشتن سینه‌های شما بر عهده بند سوتین است. بنابراین یک بند شل که دائما از شانه شما می‌افتد و آویزان می‌شود، برای شما مناسب نیست و در طولانی مدت باعث ناراحتی می‌شود. تا جایی که ممکن است بندهای دور کمر را خوب ببندید. با بستن سوتین روی شل‌ترین قلاب شروع کنید و وقتی سوتین شما شروع به شل شدن کرد می‌توانید از قلاب‌های دوم و سوم برای کارایی بیشتر استفاده کنید.

متوسط، فول فیگور و پلاس سایز معناهای متفاوتی دارند

بر اساس یک نظر سنجی از 2000 خریدار لباس زیر در سال 2016 در آمریکا، محبوب‌ترین سایز‌ برای خانم‌ها در سراسر کشور بین 32 (70 در سایزبندی ایران) و 34 (75) است. برندهای مختلفی سوتین‌ها را با سایزهای بزرگتر عرضه می‌کنند که گاهی اوقات به نام‌های نیم‌تنه، فول فیگور و پلاس سایز برچسب‌گذاری می‌کنند. همه این برچسب‌ها باهم تفاوت دارند و باید در هنگام خرید سوتین به آن‌ها دقت کنید.

سوتین‌های با بند کوچک و کاپ بزرگ، متوسط محسوب می‌شوند. این سوتین‌ها شامل اندازه نوار دور کمر 36 اینچ (سایز80) یا کمتر هستند. اندازه‌های متوسط شامل اندازه‌هایی مانند 30، 32، 34 و 36 (60، 65، 70 و 75) می‌شوند. پلاس سایز شامل سوتین‌های سایز 36 (80) یا بالاتر می‌شود. فول فیگور شامل اندازه‌های 38 (85) یا بزرگتر هستند.

همه سوتین‌های فول فیگور پلاس سایز هستند؛ اما همه سوتین‌های پلاس سایز شامل فول فیگور نمی‌شوند. مثلا یک سایز 38 (85) هم به عنوان پلاس سایز و هم فول فیگور در نظر گرفته می‌شود. اما یک سوتین سایز 90 تنها به عنوان پلاس سایز دسته‌بندی می‌شود.سوتین

سبک‌ها و مواد مختلف سوتین برای اهداف مختلفی تولید می‌شوند

در حالت ایده‌آل، سوتین‌های مختلف باید مکمل کمد لباس‌های شما باشند. شما به دنبال خرید سوتین در سبک‌هایی هستید که همه‌کاره باشند، اما به اندازه کافی راحت باشند و شبانه روز خود را با آن‌ها بگذرانید. شما همچنین می‌خواهید سوتین‌های زیادی داشته باشید تا برای مدت طولانی فقط از یک سوتین استفاده نکنید. هر خانم باید حداقل موارد زیر را در کمد لباس خود داشته باشد:

  • دو سوتین به سبک سنتی مانند سوتین تی شرتی در رنگ‌های مشکی یا رنگ پوست که 70 تا 80 درصد کمد لباس شما را تشکیل می‌دهند.
  • یک سوتین ورزشی که جهش سینه‌ها را در حین فعالیت بدنی به حداقل می‌رساند اما عملکرد شما را محدود نمی‌کند. ممکن است برای فعلیت‌های مختلف مانند دویدن در مقابل یوگا یا پیلاتس، سوتین‌های مختلف با سطح پشتیبانی متفاوت نیاز داشته باشید. (اگر زیاد ورزش می‌کنید چند مورد از این سوتین‌ها نیاز دارید تا مجبور نباشید مدام آن‌ها را بشویید).
  • یک سوتین قابل تبدیل که بتواند بدون بند، پشت اسپرت یا متقاطع برای تاپ‌هایی با یقه‌های خاص یا مجالس رسمی قابل تنظیم باشد.
  • یک سوتین راحتی یا بدون‌سیم که می‌توانید در مسافرت یا هنگام استراحت بپوشید. اطمینان حاصل کند که می‌توانید بندها را تنظیم کنید تا بهترین تناسب را ایجاد کنید.

سوتین‌ها تا ابد دوام نمی‌آورند

طبق گفته کارشناسان، بسته به سایز، میزان مراقبت از سوتین، یک سوتین خوب باید حدود یک سال دوام بیاورد. شستن سوتین‌ها به آرامی و با دست (هرگز آن‌ها را در خشک کن نیندازید) و تعویض آن‌ها (نپوشیدن هر یک از آن‌ها برای مدت طولانی) نیز به جلوگیری از شل شدن بندها کمک می‌کند. اما در هر صورت شما مجبور به تعویض آن‌ها خواهید شد. علائمی مانند شل شدن نوار دور کمر و شل شدن بندها، نشانه‌هایی هستند که به شما می‌گویند زمان خرید سوتین جدید فرا رسیده است.

در این مقاله با نکات خرید سوتین مناسب آشنا شدید؛ در مقاله “مزایای استفاده از سوتین مناسب” به شما علت این کار را توضیح می‌دهیم.

سخن پایانی

امروزه مدل‌ها و سبک‌های مختلفی از سوتین‌های زنانه وجود دارد که با مواد مختلف و هر کدام برای اهداف و رفع نیازهای گوناگونی تولید شده اند. سوتین‌ها تنها برای زیبایی تولید نشده‌اند بلکه آن‌ها وظیفه حفاظت و حمایت از سینه‌های شما را برعهده دارند. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که نتوانسته باشید سوتین موردعلاقه خود را به دلیل عدم آگاهی از سایز، کاربرد و … بخرید. در این مقاله به بررسی 11 نکته برای خرید سوتین مناسب پرداختیم و سعی کردیم نکاتی را در این مورد به شما بیاموزیم. به شما توصیه می‌کنیم قبل از آنکه این نکات را فراموش کنید نسبت به خرید آن اقدام کنید. فروشگاه اینترنتی نوین ساکس از فروشگاه‌هایی است که به شما کمک می‌کنند تا مطلبو‌ترین نتیجه را از خرید خود بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.